Muchovník olšolistý

Amelanchierova borůvka, Indiánská borůvka či rozinkový strom, to jsou všechno jména pro jeden keř či strom a svědčí o jeho oblíbenosti u pěstitelů. Zcela nenáročný na péči, netrpící nemocemi a hodně plodící, co víc si může zahrádkář přát. Muchovník jsem si koupila před pár lety proto, že jsem neměla moc času se starat o náročnou rostlinu a líbilo se mi, že nepotřebuje kyselou půdu. Zasadila jsem ho do svahu a až na občasné zalévání se mu nevěnuji. Podle všeho má rád spíše kyselejší půdu, ale to jsem nevěděla a ani keřík si doteď nestěžoval. To, co potřebuje je zálivka, v době násady plodů, aby byly velké a šťavnaté a uhlídat ho před hladovými ptáky. Od sousedky jsem dostala otázku co s těmi plody budu dělat. Mohu říci, že jsou tak dobré, že je dost obtížné je všechny z toho keře nesezobat a nesníst. Nakonec se mi pár podařilo zamrazit a udělám z nich „borůvkové“ knedlíky, až přijde chuť  🙂

Amelanchierova borůvka

 

Seznámení se
Původ muchovníku je v Severní Americe, na našem trhu se dá nalézt velké množství vyšlechtěných kultivarů. Šlechtí se pro menší vzrůst stromků a větší produkci plodů.
Muchovník dorůstá až do velikosti 3 m, na jaře rozkvétá jednoduchými bílými květy a po opylení se z nich stávají sladké hrozny, které z červené barvy dozrávají do tmavě modré až fialové barvy. Plody jsou chutné, a proto si na nich rádi pochutnávají ptáci. Je samosprašný a kvete od dubna do května, plodí v létě. Plody jsou podobné borůvkám, ale patří do jiné čeledi. Jeho listí je malé, hladké a oválné a podobá se olši. Na podzim se zbarví do červené barvy. Roste bujně jako keř, růstem podobný třeba lískovým oříškům anebo jako malý stromek. Muchovníky netrpí významně chorobami ani škůdci, většina druhů na trhu je mrazuvzdorná, tzn., že spolehlivě roste i ve vyšších polohách.

 

Pěstování
Muchovník není náročný na zvláštní péči, má rád zálivku, ale nesnáší přemokření, období sucha přečká, má rád slunné stanoviště. Hnojíme zcela běžnými hnojivy. Má rád normální až mírně kyselou půdu. Stříhat moc nepotřebuje, při zakoupení ho můžeme zkrátit tak, aby se rostlina rozvětvila, a dále pak se jen provádí zmlazovací řez, který je stejný jako u keřového rybízu. Tedy tak, že pár nejstarších výhonů zcela odstraníme a vytvoříme tak prostor pro nové mladé výhonky. Keř je vhodný k zasazení i do živých nestříhaných plotů, sázet tak 1 m daleko od sebe. Keř nepotřebuje postřik proti chorobám a patří mezi dlouhověké keře. Pokud chceme chutné, velké šťavnaté plody, tak je potřeba ho v době násady na plody hodně zalévat.

Co obsahuje
Plody obsahují velké množství vitamínu C a vitaminy skupiny B, A, karoten, barviva, antioxidanty a další zdraví prospěšné látky. Celkově podporují odolnost organismu, působí preventivně proti žaludečním chorobám, jako podpůrný prostředek při nemocech.

Použití
Plody se dají sušit, zavařovat, vyrobit z nich marmelády, šťávy, pečené čaje, přidávají se do koláčů, ale nejlepší jsou syrové, utržené přímo z keře.

Napsat komentář