Plavby na lodi po Labi

Pokud bydlíte u řeky a máte možnost se projet na lodi, je to vždy příjemně strávený čas. Lodě jako dopravní prostředek je sice časově náročná, ale vždy zajímavá varianta jak se vypravit na nějaký výlet či akci. Díky Labské plavební společnosti a i díky městu Ústí nad Labem se můžete svést dle tarifu, který platí v dopravních prostředcích v Ústeckém kraji. Vznikla tak linka 901, která míří z Ústí n/L směr Litoměřice či Roudnice n/L, anebo je možnost vyzkoušet linku 902, která míří z centra města směr Děčín (Hřensko, Bad Schandau). V případě delší cesty, vyjíždí loď z Litoměřického přístavu a jede do Mělníka, Štětí či Brandýse n/L (kde však už platí trochu jiný tarif). Cesty jsou vymyšleny částečně podle akcí, které probíhají v daném městě. Do Roudnice n/L se vyplatí vydat v červnu na akci Roudnický košt nebo v září na tradiční výstavu veteránů. V případě Štětí je v červnu možnost z lodi navštívit Festival dechových orchestrů a v září oblíbený Štětský jarmark. Než se vydáte na výlet lodí, je dobré zjistit na internetu aktuální vodní stav řeky Labe. Při příliš nízkém stavu vody, loď nevyplouvá.

Měla jsem to potěšení se vypravit na lodi do Hřenska. Skoro tříhodinová cesta rychle ubíhá, hlas z mikrofonu informuje spolucestující o historii a zajímavostech míst, kterými právě projíždí. Při plavbě je nutné počítat s tím, že na lodi dost fouká a že se i dost člověk opálí. V případě cesty s neposednými dětmi, tak i s tím, že se můžou při pomalé plavbě nudit. Pozitivní na lodi je možnost občerstvení ať už alko či nealko nápoji a nějaký ten gulášek či párek se taky vždycky najde. Pokud je přeci jen člověku na lodi zima, může si půjčit polštářek i deku anebo si sednout do krytých míst na lodi. Při příjezdu do Hřenska má člověk skoro dvě hodiny na jeho prohlídku, nebo může zůstat v Hřensku a nazpátek se vydat autobusem.

V letním období jsem si vyzkoušela skoro pětihodinovou plavbu do Roudnice n/L. Díky řešení lodi jsem měla tu možnost sedět vepředu na lodi. Díky hodně teplému počasí jsem vítr spíše uvítala, jen je vhodné mít na hlavě nějaký ten klobouček či kšiltovku. Cesta byla příjemná, zajímavá, ale i dost únavná a tak jsem v Roudnici n/L vystoupila, prošla si město, poseděla v místní hospůdce a nazpátek jela vlakem. Pro sběratele turistických vizitek mám dobrou zprávu, na lodi prodávají vlastní vizitku.

Ještě mám jeden tip lodní dopravy na Labi a to je loď Marie. Je to malá loď, kapacitu má 35 osob. Jezdí od června do září, soboty o víkendech a úterky ve všední dny. Nalodit se člověk musí ve Vaňově a loď míří na Píšťanské jezero, kde je možnost se občerstvit v místní restauraci a vykoupat se na koupališti. Cesta touto lodí je mnohem osobnější povahy, člověk je blíže řece a více si užije plavby, méně lidí je rovněž příjemné. Základní občerstvení nabízejí, ale moc bych nepopíjela, neboť na lodi není WC. To není až tak zásadní pokud vydržíte dvě hodiny nečůrat. Loď se chová jako linková doprava a tak zastavuje ve všech přístavech, tedy můžete vystoupit dříve a vydat se na výlet, třeba do Libochovan nebo Žernosek. Loď přepravuje kola, má v plánu jezdit s živou kapelou, takže o zábavu bude postaráno.

Na Labi je kromě lodí i spousta přívozů, které fungují bezvadně a tím pádem můžete při výletu navštívit i protější stranu řeky a netrápit se s hledáním mostů.

 

 

Napsat komentář